Mnogi ljudi pate od sindroma suhog oka što uključuje osjećaj pijeska u očima, svrbež i umor.
Može se pojaviti peckanje, kao i crvenilo očiju, osobito nakon dugotrajnog naprezanja očiju.
Suho oko se ponekad javlja u kombinaciji s drugim stanjima kao što su reumatoidni artritis, akne rozacea ili hormonska neravnoteža. Korištenje nekih lijekova mogu također pridonijeti suhoći oka, uključujući oralne kontraceptive. Simptomi su obično gori u suhim okruženjima, kao što su prostori s klima uređajima i centralnim grijanjem. Večina korisnika kontaktnih leća, također imaju problem sa sindromom suhog oka.
Funkcija suza je održavati prednji dio oka vlažnim. Zdrave suze stvaraju glatki, neprekinuti film preko oka, koji se obnavlja svakim treptajem.
Suze se sastoje od tri sloja: mucinski (sluzni), koji se nalazi tik uz rožnicu; vodeni-srednji sloj suznog filma koji se sastoji od vode i najobilniji je i lipidni sloj-vanjski sloj suznog filma, koji se sastoji od lipida. Paradoksalno, no suho oko može uzrokovati prekomjerno suzenje očiju, a do toga dovodi pogrešna kemijska ravnoteža suza. Lipidni sloj suza proizvode Meibomove žlijezde, a disfunkcija tih žlijezda čest je uzrok suhog oka.
Najčešći simptomi - suhe oči:
- iritacija očiju
- svrbež očiju
- crvene oči
- fotofobija
- peckanje oka
- umorne oči
- osjećaj stranog tijela u oku
- osjećaj suhoće u očima
- nelagoda pri nošenju kontaktnih leća
- preosjetljivost očiju na vjetar/dim
- zamagljen vid
- pretjerano suzenje
- bol u očima
- žuljanje u oku
Kako tretirati suho oko?
Postoje neke jednostavne strategije koje možete isprobati i koje vam mogu pomoći u smanjenju simptoma suhog oka.
- Pravilno nošenje naočala:
Ako naočale nisu odgovarajuće dioptrije, to može pogoršati simptome suhog oka. Dakle, prva faza je rutinski pregled očiju, ali i optičkih pomagala koje koristite. Naručite se na pregled u našoj optici i poliklinici.
- Odmorite oči:
Uzmite si više pauza dok čitate ili radite za računalom. Odvratite pogled od monitora ili knjige i fokusirajte pogled na stvari koje se nalaze daleko i trepćite.
- Okolina:
Ventilatori ili klima uređaji mogu kontinuirano slati zrak preko površine vaših očiju. Kombinirate li to s gledanjem u računalo ili TV, nastaje problem.
Ako se suho oko javlja samo tijekom određenih zadataka, kao što je korištenje računala, tada vježbe treptanja mogu pomoći.
- Povećajte vlažnost zraka u sobi:
Ako je zrak u vašem domu ili na poslu suh, koristite ovlaživač zraka. Također pijte puno vode kako biste ste se hidratizirali iznutra.
- Klonite se nadražujućih tvari za oči, poput jakog zagađenja ili dima. Pušači imaju veću vjerojatnost da će imati suho oko.
- Koristite umjetne suze. Lubrikantne kapi koje se nazivaju umjetne suze djeluju poput prirodnih suza i dobro ih je koristiti kako bi hidratizirale i vratile zdravlje površini oka.
- Prehrana također može utjecati na stvaranje suza, a modificiranje prehrane ili uzimanje dodataka prehrani može poboljšati stanje i smanjiti simptome suhog oka. Za zdrave suze osobito su važna esencijalna ulja, a riblje i maslinovo ulje mogu biti od velike pomoći.
Nositelji kontaktnih leća koji imaju suho oko mogu dodati ove strategije svom planu djelovanja:
- Zamijenite leće prema preporuci. Kako se kontaktne leće nose, one se prekrivaju biofilmom što pridonosi isušivanju leća, pa češća zamjena leća obično smanjuje suhoću oka.
- Koristite samo otopine za kontaktne leće koje preporučuje vaš optometrist. Vaš optičar/ optometrist zna koje su otopine za čišćenje i dezinfekciju leća kompatibilne s vrstom leća koje nosite.
- Umjetne suze mogu osvježiti vaše oči tijekom dana, čak i dok nosite kontaktne leće.
- Pravilno čistite leće. Slijedite upute za njegu leća. Ako trebate tečaj obnavljanja znanja o njezi svojih leća naručite se u našoj poliklinici.
Što se još može učiniti za suho oko?
Ako vam navedeni prijedlozi ne pomažu dovoljno, nemojte očajavati, jer postoje i drugi sofisticiraniji pristupi.
Nazovite nas ili dođite osobno i dogovorite svoj termin za pregled ili liječenje.
Tu smo zbog vas i za vas.