Mini forma Menu

16 listopada, 2024

Zaštitni slojevi naočalnih leća

Naočalne leće mogu imati različite zaštitne slojeve kako bi se poboljšala njihova funkcionalnost i izdržljivost. Zaštitni slojevi naočalnih leća ili tzv. dorade leća, savršen su način za poboljšanje oštrine vida i vizualne udobnosti te zahvaljujući najnovijim tehnologijama ne utječu negativno na zdravlje očiju.
Najčešći zaštitni slojevi su antirefleksni sloj, UV zaštita, hidrofobni sloj, zaštita protiv ogrebotina, zaštita protiv mrlja, prašine i masti, fotokromatski sloj te polarizacijski sloj, a više o svakome donosimo u nastavku teksta.

Naočale s dioptrijom u rukama

1. UV zaštita

UV zaštita (UV blokirajući premaz) služi kako bi se smanjili štetni učinci UV zraka na zdravlje očiju. Inače, UV zrake imaju direktni utjecaj na zdravlje očiju tijekom cijele godine bez obzira na vrijeme te ubrzava starenje oka, pojavu mrene i drugih problema. Konzultirajte se s našim stručnim osobljem za najbolju opciju za zaštitu vaših očiju.

2. Antirefleksni sloj

Antirefleksni sloj (AR sloj) služi za smanjenje odsjaja i refleksija na površini leća te omogućuje jasniji i oštriji vid. Umjetna svjetlost dolazi iz različitih kuteva te stvara refleksije koje mogu izazvati probleme u svakodnevnom funkcioniranju. Zato ova dorada leća sadrži svojstva protiv refleksija i pomaže u zadržavanju vidne oštrine i izbjegavanju nelagoda u situacijama kao što je rad na računalu ili vožnja.

3. Hidrofobni sloj

Većina kvalitetnijih antirefleksnih slojeva sadrži i hidrofobni sloj koji sprječava nakupljanje vode na površini leće te zahvaljujući tom sloju voda lako sklizne s površine leće. Hidofobni sloj također može spriječiti zamagljivanje leća u vlažnim uvjetima.

Osoba drži naočale koje su prekrivene kišom

4. Zaštitni sloj protiv ogrebotina (tvrdi sloj)

Plastične naočalne leće sklonije su ogrebotinama od staklenih leća te zahtijevaju dodatne zaštitne slojeve kako bi se povećala njihova izdržljivost. Sloj protiv ogrebotina (tvrdi sloj) može učiniti naočalne leće gotovo otpornima na ogrebotine kao što je i staklo. Iako ne čini leće neuništivima, značajno povećava njihovu otpornost na svakodnevne izazove.

5. Zaštitni sloj protiv mrlja, prašine i masti

Postavljanje tankog dodatnog sloja, naočalne leće postaju jednostavnije za čišćenje te se smanjuje nakupljanje otisaka prstiju, masnoće ili drugih prljavština.

6. Fotokromatski sloj

Ovaj sloj omogućava lećama da automatski mijenjaju boju ovisno o količini sunčeve svjetlosti. Tada govorimo o fotoosjetljivim naočalnim lećama koje zadržavaju prozirnost u tamnom okruženju, dok u dotaciju s UV zraka i svijetlosti postaju tamne. One se neprestano prilagođavaju vanjskom okruženju i njegovom osvjetljenju te na taj način povećavaju udobnost.

7. Polarizacijski sloj

Polarizirane leće smanjuju odsjaj i refleksiju svjetla, osobito s horizontalnih površina poput vode, snijega ili ceste, a o njima smo pisali u jednom od prošlih blogova. Idealne su za aktivnosti na otvorenom te su najčešći izbor sportaša.

Osoba bira naočalne leće u optici

Svaki od ovih slojeva dodaje određenu prednost i vrijednost lećama te je moguće kombinirati više različitih slojeva kako bi se dobila optimalna zaštita za vaše oči. Ako su vama ili vašem djetetu potrebne leće, preporučamo da razmislite o lećama s doradama jer, osim što nude dodatnu zaštitu vašim očima, produljen im je i vijek trajanja. Zaštitni slojevi naočalnih leća jednako se preporučaju djeci kao i odraslima.

Posjetite nas u našim poslovnicama u Sisku i Glini gdje će vas naše stručno osoblje pažljivo savjetovati oko izbora naočalnih leća i zaštitnih slojeva sukladno vašim problemima, aktivnostima te željama.

Dođi i vidi.

Poliklinika i optika Optotip

 

Sunčane naočale

ZA NJU I NJEGA
Copyright © 2024 Sva prava pridržana - Optika - Poliklinika Optotip Sisak Politika privatnosti